Передмова
Даний навчальний посібник призначений для використання студен- іами денного та заочного факультетів спеціальності “Фармація” при самостійному опануванні технології лікарських препаратів промислового виробництва, а також для успішного написання контрольних робіт, здачі курсового й державного іспитів з даної дисципліни і при вирішенні конкретних завдань практичної фармації.
Технологія ліків — наука про теоретичні основи і виробничі пронеси переробки лікарської сировини у лікарські препарати шляхом надання їм відповідної лікарської форми. Вона базується на теоретичних пониженнях фізики, математики, мікробіології, фізичної й колоїдної хімії, а також фармакогнозії, фармацевтичної хімії та інших дисциплін.
Завданням курсу заводської технології ліків є вивчення теоретичних основ і практичних питань приготування лікарських препаратів у промис- ювих умовах; ознайомлення з обладнанням і апаратурою, що застосовуються на фармацевтичних підприємствах; визначення правильного вибору виду упаковки, що впливає на стабільність лікарських форм; вивчення перспектив розвитку виробництва готових лікарських засобів.
При вивченні дисципліни “промислова технологія лікарських засобів” студент зобов’язаний засвоїти теоретичні основи процесів подрібнювання, розчинення, випарювання, сушіння, екстракції, таблетування та ін., що використовуються в процесі одержання певних груп препаратів; знати технологію виробництва різних видів готових лікарських засобів; уміти читати і скпадати технологічну й апаратурну схеми технологічного процесу, орієнтуватися в структурі промислового регламенту, складати матеріальний баланс.
Даний навчальний посібник містить матеріал, присвячений основним процесам і апаратам фармацевтичного виробництва і технології лікарських препаратів.
Додаток посібника містить зразки рішення ситуаційних і розрахункових завдань, а також технологічні схеми виробництва основних груп лікарських препаратів.
При вивченні дисципліни студент повинен навчитися:
- підбирати навчальний матеріал відповідно до плану завдання;
- аналізувати відповідність існуючої технології рівню і умовам приготування лікарських препаратів відповідно до сучасних вимог;
- обговорювати та узагальнювати теоретичний і практичний матеріал.