Категорії

Дипломні, курсові
на замовлення

Дипломні та курсові
на замовлення

Роботи виконуємо якісно,
без зайвих запитань.

Замовити / взнати ціну Замовити

3.12. Столітня війна

Війна між Англією і Францією, що тривала (з перервами) понад сто років (1337—1453), дістала назву Столітньої.

Причиною Столітньої війни було зіткнення інтересів Франції та Англії в Європі. Англія намагалася повернути землі, втрачені на Європейському континенті (початок XIII ст.) за Іоанна Безземельного, Франція — відвою­вати загарбані Англією землі в Аквітанії (Гасконь). Крім того, обидві дер­жави хотіли захопити Фландрію. Приводом до війни були зазіхання анг­лійського короля Едуарда III на французький престол, оскільки 1328 р. помер останній представник династії Капетінгів.

На початку війни англійці здобули ряд перемог над французами на морі (під Слейсом 1340 р.) і на суходолі (під Кресі 1346 р., Пуатьє — 1356р.), заволоділи Кале і всією Аквітанією. Поразка французької армії призвела до економічного розорення та загострення класових суперечностей у Франції (Паризьке повстання 1357—1358 рр., Жакерія 1358 р.). Наляка­ний розмахом повстань, французький уряд 1360 р. уклав договір з англій­цями, за яким до Англії відійшли північно-західна частина Франції та Кале.

Франція використала мирний перепочинок для упорядкування своїх фінансів та реорганізації армії.

1369 р. Франція відновила війну з Англією. Французька армія визволила більшу частину захопленої англійцями території, крім п'яти приморських міст (Бордо, Байонна, Кале, Шербур і Брест). 1396 р. було домовлено про перемир'я на 28 років. Проте англійський король Генріх V, скориставшись з тяжкого внутрішнього становища Франції — феодальних чвар і вибуху народних повстань, знову розпочав бойові дії проти неї 1415 р. Незабаром англійські війська розгромили французів під Азенкуром (1415р.) і до 1419 р. з допомогою герцога Бургундії захопили всю Північну Францію. 1418 р. герцог Бургундський здобув Париж, примусивши французького короля Карла VI укласти договір з Англією і визнати англійського короля своїм наступником.

На боротьбу з загарбниками піднявся французький народ. Ця визволь­на війна, яку з 1429 р. очолила Жанна д'Арк, зумовила перемогу Франції у війні з Англією. Впродовж 1429—1453 рр. майже всю територію Франції було визволено.

1453 р. Столітня війна закінчилася капітуляцією англійської армії в Бордо. Франція зберегла самостійність, Англія втратила всі свої володіння на континенті, крім м. Кале (залишалося за Англією до 1558 р.). Столітня війна завдала страшних спустошень Франції, але сприяла її територіальному об'єднанню.