16.1. Конструкторська підготовка виробництва
Конструкторська підготовка виробництва – це сукупність взаємопов’язаних процесів по створенню нових і вдосконаленню діючих конструкцій виробу, її об’єм на промисловому підприємстві залежить від:
– виду виробів;
– складності;
– передбачуваних об’ємів;
– строків випуску нового виробу;
— рівня участі підприємства в проектуванні нових виробів.
Великі підприємства з розвинутою конструкторською службою, як правило, самостійно проектують нові вироби. Інші підприємства тільки беруть участь у проектуванні, виконуючи заключні стадії розробки конструкторської документації, а попередні стадії виконують спеціальні проектно-конструкторські організації.
Конструкторська підготовка виробництва базується на єдиній системі конструкторської документації (ЄСКД)Т що складається з 5 етапів:
1) складання технічного завдання;
2) технічної пропозиції;
3) розробка ескізного проекту;
4) розробка технічного проекту;
5) підготовка робочої документації.
Формула циклу (конструкторської підготовки виробництва):
КПВ = ТЗ + ТП + ЕП+ ТП + РД
Технічне завдання (ТЗ) на проектування визначають технічні, експлуатаційні і виробничі вимоги до виробу. Воно містить вказівки про призначення виробу, принципи його робити, основні технічні характеристики, конструктивні особливості, бажані габаритні розміри та масу, умови експлуатації та ін. Починається ТЗ зі складання бібліографії, пошуку патентів з даної теми. Закінчується розробка технічного завдання його техніко-економічним обґрунтуванням. ТЗ розробляється проектними організаціями і затверджується на технічній раді галузей.
Технічна пропозиція (ТП) – це обґрунтування можливих варіантів виробу, які відповідають вимогам, технічного завдання, і призначення для прийняття конкретного оптимального варіанту.
Ескізний проект (ЕП) є першим етапом проектування, до нього входить розробка загальних схем, попередній ескізний розрахунок, пояснювальна записка.
Технічний проект (ТП) – другий етап, який складається з графічної розрахункової частини, попередньої калькуляції собівартості виробу і пояснювальної частини. Узгоджується ТП і такими організаціями:
1) технічна інспекція профспілок;
2) протипожежна інспекція;
3) енергонагляд;
4) держкомстандарт;
5) держсанінспекція;
6) збутові і торгові організації.
Робоча документація (РД) – це заключний етап проектування, що складається з деталізованих і доведених до робочого місця документів. Паралельно з цим іде виготовлення дослідних зразків продукції з метою використання перевірки правильності конструкторських рішень. Зберігання, облік, розмноження документації здійснюється в бюро технічної документації у складі відділу головного конструктора, який є центром конструкторської підготовки виробництва.
Показники конструкторської підготовки виробництва.
Конструкторська спадкоємність – це ступінь можливого використання існуючих конструктивних рішень для виробництва нового виробу. Визначається коефіцієнтом конструкторської спадкоємності:
Kк.с. = Nа : Nзаг.
Nа – кількість деталей у виробі, запозичених з інших освоєних у виробництві виробів;
Nзаг. – загальна кількість деталей у даному виробі.
Технологічна спадкоємність – ступінь можливості використання існуючого обладнання, оснастки, матеріалів для виробництва нової конструкції виробу. Визначається коефіцієнтом використання матеріалів:
Кв.м. = Nп : Nз
Nп – кількість матеріалів, які вперше використовуються при виготовленні деталі;
Nз – загальна кількість матеріалів у виробів.
Технологічність конструкції – це придатність конструкції забезпечити оптові витрати матеріальних і трудових ресурсів на технологію виробництва порівняно з відповідними показниками однотипних (аналогічних) конструкцій виробів. Визначається через комплексний показник технологічності конструкції:
КПТ = (k1b1 + k2b2 +...+ knbn) : (b1+ b2 +...+ bn)
kі – значення базового показника технологічності з таблиць галузевих стандартів;
bi – питома вага і-того показника.
Існують галузеві нормативи комплексних показників, які характеризують досягнутий рівень технологічності конструкції, нижче за які КПТ нового виробу не може бути.
Напрямки раціонального конструювання
Існує 7 напрямків раціонального конструювання:
1) мініатюризація – зменшення ваги і габаритів, яке дотягається шляхом використання нових матеріалів та іншим шляхами.
2) підвищення надійності виробу.
3) раціоналізація компонентів виробу (скорочення елементів, які не виконують основних функцій).
4) функціонально-вузловий метод конструювання: розділення складних блоків виробу на окремі конструктивно закінчені частини, які не мають самостійного експлуатаційного призначення, що скорочує цикл конструкторської підготовки виробництва та зменшує трудомісткість збірки і розбірки.
5) уніфікація і стандартизація виробів здобувається такими шляхами:
а) створення базової конструкції та її варіантів модифікації;
б) використання деталей і вузлів раніше випущених виробів;
в) максимальне скорочення числа найменувань матеріалів, вузлів та їх типорозмірів).
6) технологічність конструкції – здатність конструкції забезпечити оптимальні витрати матеріалів і трудових ресурсів на технологічну підготовку виробництва,
7) втілення САПР – система автоматизованого проектування.
Методика порівняльного техніко-економічного аналізу.
Мета такого аналізу:
а) кількісна і якісна оцінка виробу в порівнянні з існуючими аналогами;
б) вибір найкращого конструктивного варіанту. Існує багато показників порівняльного аналізу. Вони зводяться в три групи;
І група. Техніко-економічні показники виробництва:
1) матеріалоємкість,
2) трудоємкість,
3) капіталоемкість,
4) строк окупності капіталовкладень, строк підготовки виробництва.
II група. Техніко-економічні показники експлуатації виробу:
1) продуктивність виробу,
2) якість виробу.
III група. Техніко-економічні показники ефективності:
1) приведені витрати,
2) річний економічний ефект.
Основним узагальнюючим показником є річний економічний ефект, який визначається шляхом співвідношення витрат по базовій і новій техніці (детальніше про це в лекції „Економічна підготовка виробництва”).
Приведені витрати приводяться до однорічної часової розмірності (тобто до одного року), щоб мати можливість скласти підсумок капітальних витрат; з щорічними поточними витратами, тобто з собівартістю.
Критерієм кращого варіанту нового виробу є найменш: приведені витрати.