11.4.2. Підрощування личинок коропа
Підрощування личинок коропа здійснюють у малькових і нерестових ставах. Для забезпечення вільного спускання води із всіх ділянок ставу ретельно розрівнюють його ложе. Для розвитку зоопланктону у стави вносять гній і компости (3 — 10 т/га), рівномірно розподіляють їх по сухому ложу і заорюють дисковою бороною. Свіжий гній вносять за 1 — 1,5 міс, а перегній і компост — за 7 — 10 діб до залиття ставу. За 1 — 2 доби до посадки личинок малькові стави заповнюють водою через сміттєвловлювачі, які запобігають потраплянню у став ворогів личинок, а також хижаків водяних комах (клопів, жуків, їхніх личинок, метеликів тощо). Через 2 — 5 діб після заливання ставу по урізу води з розрахунку 1 — 2 т/га вносять пров’ялену рослинність, тобто тоді, коли вже стабілізувався кисневий режим води. Мінеральні добрива вносять з розрахунку доведення концентрації у воді азоту до 2 мг/л і фосфору до 0,5 мг/л. Вищий рівень цих елементів сприятиме сильному розвитку фітопланктону, який пригнічуватиме розвиток зоопланктону.
Личинок пересаджують у став через 1 — 2 доби після початку його залиття і за наявності у воді дрібних форм зоопланктону 200 — 300 екз/л (оптимальна кількість 2500 екз/л), якщо їх менше, то зариблення здійснюють через 3 — 4 доби. Упродовж періоду підрощування температура води має становити 26-28 °С і концентрація кисню — 6 — 12 мг/л, а зниження його до 4 мг/л зумовлює зменшення приросту личинок на 40 — 50 %. Для боротьби з хижаками комах, які потрапили в став, поверхню води обробляють вищими жирними спиртами (ВЖС), використання яких у кількості 0,7 кг/га сприяє утворенню на поверхні води плівки, яка призводить до загибелі комах, що дихають атмосферним повітрям. У заводських умовах личинок підрощують у лотках (розміром 4,5 х 0,7 х 0,5 м), басейнах та інкубаційних апаратах.
Личинок годують 10 - 12 разів на добу з розрахунку 50 - 100 % корму від живої маси їх. За 10 — 15 діб молодь коропа досягає маси 25 - 30 мг, для одержання молоді більшої маси термін дорощування подовжують, але довше від 25 діб тримати її у малькових ставах не бажано, тому молодь треба пересаджувати у вирощувальні стави.