Категорії

Дипломні, курсові
на замовлення

Дипломні та курсові
на замовлення

Роботи виконуємо якісно,
без зайвих запитань.

Замовити / взнати ціну Замовити

Лучний метелик (луговой мотылек) живиться понад 200 видами рослин, які належать до 35 ботанічних родин. Найбільше пошкоджуються соняшник, буряки, рицина, люцерна, горох, картопля, капуста, кукурудза, а із бур’янів - лободові, щириця, берізка, осот, буркун та інші.

Розмах крил метеликів 18-26мм. Передні крила сіро-коричневі, вздовж зовнішнього краю проходе вузька золотиста смуга, ближче до верхівки є трикутна, а в центрі крила кругла золотиста плями. Задні крила світліші. В спокою крила складаються плоским трикутником. Яйце видовжене, овальне (0,5-1мм), молочно-біле з перламутровим відблиском.

Доросла гусениця 30-35мм завдовжки, зеленувато-сіра, смугаста. Лялечка блідо-коричнева 20-25мм завдовжки (таб. 8).

Розвивається лучний метелик на півдні України в 3-х поколіннях, в лісостепу та поліссі в 2-х поколіннях.

Зимують гусениці останнього віку в довгому стоячому коконі в ґрунті на глибині 2-4см. Заляльковуються гусениці в кінці квітня, травні. Тривалість стадії личинки 10-20 днів. Метелики літають в сутінках і вночі з першої половини травня і до кінця вересня майже без перерви між поколіннями (див. фенокалендар). Метелики потребують додаткового живлення нектаром і скупчуються в місцях де багато квітучої рослинності.


Таблиця 8. Вогнівки: 1 - вогнівка молдавська (Cledeobia moldavica esp.);

2 - вогнівка люцернова жовта (Pydausta flavilis Schiff.); 3 - лучний метелик (Loxostege sticticalis L.); 3 а - гусениця; 3б -пошкоджений гусеницями листок цукрового буряка; 3в - лялечка; 3г - кладки яєць; 3д - кокони в ґрунті (праворуч - кокон на розрізі).

Яйця відкладаються купками частіше по 3-5 на сходах бур’янів, на ніжних листках культурних рослин, рослинних рештках , грудочках землі. Плідність самок - до 500 яєць. Ембріональний розвиток 3-10 днів. Спочатку гусениці скелетують краї нижньої сторони листків, потім з’їдають листок поміж жилок, оплітаючи його павутиною.

Фенологічний календар лучного метелика для півдня України


Гусениці старших віків повністю з’їдають листки, а також верхівки стебел і молоді плодові органи. Розвиваються гусениці 15-30 днів. Під час масового розмноження при знищенні бур’ янів та посівів, гусениці переповзають на інші поля. Заляльковуються гусениці в тих місцях, де закінчили живлення, в ґрунті на глибіні 3-5см, в видовженому коконі, кінець якого досягає поверхні ґрунту.

Друге покоління метеликів літає з кінця червня та в липні, третє в серпні - вересні.

Для лучного метелика характерне дуже велике коливання чисельності. Останній спалах на півдні України був в 1972 - 1976 роках. Підвищена чисельність спостерігалась і на початку 80-х років, а в 1994 році соняшник, рицина, баштанні, люцерна та інші культури були знищені на десятках тисяч гектарів. В проміжках між спалахами лучний метелик значної шкоди не завдає.

Однією із основних причин спаду чисельності є посухи і, як наслідок, відсутність квітучості рослинності в період льоту метеликів. Якщо самки не живляться нектаром квітів плідність їх дуже низька, або вони зовсім безплідні.

Як і у інших відкрито живучих шкідників, яйця і гусениці лучного метелика у великій кількості знищуються ентомофагами, птахами й іншими тваринами. Яйця знищує трихограма, гусениць - їздці та мухи тахіни; їх їдять також хижі жужелиці, шпаки, граки, чайки та інші птахи. При масовому розмноженні лучного метелика розповсюджуються вірусні та бактеріальні захворювання шкідника.

З а х о д и б о р о т ь б и.

1. При глибокій оранці з попереднім лущенням знищується механічно та переміщається на глибину більше 10см понад 80 - 90% зимуючих гусениць.

2. В період масового заляльковування більша частина лялечок знищується при культивації міжрядь просапних культур.

3. Самки лучного метелика приваблюються для додаткового живлення нектаром квітів; відкладання яєць здійснюється на забур’янених полях, тому знищення бур’янів значно запобігає пошкодженню с.-г. культур.

4. На зрошуваних землях проти лучного метелика випускають яйцеїда- трихограму на початку та в період масового відкладання яєць - по 30 тис. особин на 1га проти кожного покоління (при високій чисельності метеликів).

5. Проти гусениць високоефективні бактеріальні препарати: Лепідоцид, Бітоксібацилін, Дендробацилін.

6. Хімічні засоби застосовуються при чисельності гусениць: на соняшнику до фази 5-6 листків - 10 екз. на 1м2, на кукурудзі до фази 3-5 листків 5-10 екз. на 1м2. Ефективні піретроїдні та фосфорорганічні препарати, які застосовуються у відповідності з переліком пестицидів, дозволених до використання в Україні, наприклад: Актеллік 500ЕС, Альтекс 100, Децис форте, Діазинон, Дурсбан 480, Золон, Парашут 450, Сумітіон, Штефесін.