9. Виробництво медичних пластирів
Пластири — лікарська форма для зовнішнього застосування, що володіє здатністю після розм’якшення при температурі тіла прилипати до шкіри. Пластири легко видаляються зі шкіри, не залишаючи сліду. Це одна з готових лікарських форм, включених у всі фармакопеї світу. У даний час номенклатура пластирів і їх призначення надзвичайно різноманітні. Залежно від медичного призначення пластири підрозділяють на:
- епідерматичні;
- ендерматичні;
- діадерматичні.
Епідерматичні пластири застосовують для оберігання шкіри від шкідливих дій, для закриття дефектів шкіри, для зближення країв ран і фіксації пов’язок на поверхні шкіри.
Ендерматичні пластири містять лікарські речовини, що впливають на хвору шкіру.
Діадерматичні пластири містять лікарські речовини, що проникають через шкіру і діють на глибоко розташовані тканини або справляють загальну дію на організм.
Пластири можуть бути у вигляді:
- пластичної маси на підкладці (полотно, шифон, коленкор, папір і ін.);
- твердих мас пластирів (циліндрів, брусків, плиток, паличок);
- розчинів ( шкірні клеї).
До складу маси пластиру входять лікарські речовини і основа. Як лікарські речовини використовуються антибіотики, сірка, кислота саліцилова, екстракти, настойки й ін.
Основа пластиру може містити натуральні (каніфоль) і синтетичні смоли, віск, парафін, церезин, вазелін, ланолін, свинцеві солі вищих жирних кислот (свинцеве мило), жири, каучук, нітроцелюлозу,
сополімери вінілпіролідону з вінілацетатом, поліметакрилати і акрилати, леткі розчинники (ефір, бензин, етанол). До їх складу входять пластифікатори (лінетол, рослинні олії, дибутилфталат, спирт цетиловий та ін.), антиоксиданти, наповнювачі тощо.
Залежно від складу пластири можуть бути:
- свинцевими (свинцево-смоляні і свинцево-воскові);
- смоляно-восковими;
- каучуковими;
- рідкими ( шкірні клеї).
Частіше за решту пластирів застосовуються намазані лейкопластирі! і шкірні клеї.
Лейкопластир отримують на основі каучуку шляхом простого змішування протягом 6 годин окремо приготовлених:
1) гумового клею (розчин у бензині каніфолі і каучуку);
2) пасти антистарительної (гомогенізована суміш ланоліну з антистарителем);
3) цинкової основи (гомогенізована суміш ланоліну, воску і цинку оксиду).
4) Приготована маса пластиру наноситься на рухому стрічку шифону за допомогою клеєпромазувальної машини (рис. 9.1).
Шифон намотують на вал (2). Кінець стрічки протягують через верхню сушильну камеру з порожнистими плитами (1), що нагріва-
ються парою, повертають назад через нижню камеру охолоджування і закріплюють на приймальному валику (3). На заправлену стрічку опускають ніж (5), встановлюючи зазор 0,35-0,40 мм. На тканину перед ножем наносять масу пластиру з бункера. При русі стрічки ніж рівномірно розподіляє лейкомасу по всій ширині тканини. Швидкість руху стрічки 7,5-8,5 м/хв.
При проходженні стрічки над нагрітою плитою (температура 100- 105 °С) з нанесеного шару лейкомаси випаровується бензин, пари його відсмоктуються через трубу (6). Для цілковитого випаровування бензину назустріч руху стрічки подають під тиском гаряче повітря. Далі стрічка через рухомий вал (4) проходить над струменем холодного повітря (4-16 °С), що подається через отвори (7) за допомогою вентилятора (8), після чого намотується на приймальний валик. Після закінчення прийому стрічки на валик (3) машину вимикають і валики міняють місцями, повторюючи знову процес нанесення лейкомаси. Необхідна товщина досягається внаслідок 5-6 намазувань.
Стрічки з валика перемотують за допомогою розмотувальних машин на картонні шпулі в рулони довжиною 1 м і 5,2 м. Далі рулони розрізають на котушки різних розмірів.
У готовому пластирі визначають: рівномірність намазаного шару (на 1 м2 пластиру повинно бути не менше 120 г лейкомаси ); відривна клейкість - не менше 100 н/см2; кислотне число - 32-37; кількість цинку оксиду, яка повинна складати від 9 до 34 %.
Лейкопластир випускають у дрібній розфасовці у вигляді смужок розміром 4 х 10 см і 6 х 10 см на штапельному полотні, покритих захисним шаром целофану, по 10 штук в пакеті.
До каучукових пластирів відносяться лейкопластир бактерицидний, мозольний, перцевий.
Лейкопластир бактерицидний (Emplastrum adhaesivum bactericidum) складається з марлевої прокладки, просоченої розчином антисептику (фурациліну0,02 %, синтоміцину 0,08 %, діамантового зеленого 0, 01 % у 40 %-ному етанолі), закріпленої у фіксуючій лейкопластирній стрічці. Зверху пластир покритий захисним шаром марлі і целофану.
Застосовується як антисептична пов’язка при мікротравмах, порізах, саднах.
Лейкопластир мозольний «Салінод» (Emplastrum adhaesivum ad clavos "Salipodum") являє собою леіікомасу, що містить лікарські речовини (кислоту саліцилову, сірку), нанесену на тканину. Випускається у вигляді прямокутних смуг розміром 6 х 10 см і 2 х 10 см. зверху захищених целофаном.
Пластир перцевий (Emplastrum Capsici) являє собою однорідну масу жовто-бурого кольору, нанесену на папір або тканину, розміром 12x18, 10х18і8х 18 см. У пакеті знаходяться по дві пари пластирів, прокладених захисним шаром целофану.
Застосовується як знеболюючий засіб при подагрі, артриті, радикуліті, люмбаго та як відволікаючий при запаленні дихальних шляхів і інших простудних захворюваннях.
Рідкі пластири, або шкірні клеї - це в’язкі рідини, що залишають на шкірі після випаровування леткого розчинника еластичну липку міцну плівку. Вони частіше застосовуються як епідерматичні та ендер- матичні пластири. У них плівка пластиру утворюється за рахунок розчинів каніфолі, нітроклітковини (у формі колодія), перхлорвінілової та формальдегідної смол в органічних розчинниках (ефір, етанол, ацетон, рідше хлороформ, диметилформамід). Рідкі пластири випускають у флаконах і в аерозольній упаковці. Останні широко використовуються як стерильний перев’язувальний матеріал при стаціонарному і амбулаторному лікуванні в гінекології, дерматології та хірургії.
Рідкі пластири представлені колодієм, колоксиліном, рідиною мозольною, рідиною Новікова, фуропластом та ін.
Зберігають пластири в сухому, захищеному від світла місці.