3.1. Необхідні правові й економічні умови для ГС
Конституція України проголошує і Гарантує вільне використання кожним громадянином своїх здібностей і майна для заняття підприємницькою чи іншою, не забороненою законом, економічною діяльністю.
Таким чином, власник житла після проходження процедури його реєстрації як індивідуального підприємця може розпочинати свою незалежну економічну діяльність із розміщення гостей.
Індивідуальному підприємцеві доцільно почати свій бізнес з пошуку спілки власників садиб (в Україні провідна організація — Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму) або асоціації туроператорів (якщо такі існують за місцем його проживання), яким він може запропонувати свої послуги із розміщення гостей. Якщо така асоціація існує за місцем проживання власника ГС, то краще відразу звернутися до неї з проханням про включення нової садиби в базу даних або мережу ГС. Включення в мережу ГС припускає укладання двостороннього договору між власником Гостинної садиби і спілкою або туроператором. У цьому договорі визначаються зобов'язання сторін із обслуговування гостей. До зобов'язань власника ГС звичайно відносяться надання житла, що відповідає визначеним санітарно-гігієнічним нормам, вимогам безпеки та інших спеціальних нормативів, які докладно викладаються в подальших розділах посібника. До зобов'язань туроператора відносяться Гарантії вчасно подати заявку на проживання клієнта, оплатити за послугу в обговорений термін (до заселення клієнта чи після), проводити необхідну рекламну кампанію й інші зобов'язання.
Ефективність ГС прямо пов'язана з визначеними соціально-економічними умовами, розвиненістю інфраструктури і привабливістю населеного пункту і дестинації, відвідуваних різними категоріями туристів і бізнесменів. Наприклад, село-курорт має набагато більший потенціал привабливості для мандрівників, ніж невелике село, розташоване вдалині від транспортних магістралей. З іншого боку, якщо це село до того ж виявляється єдиним, розташованим поблизу унікальних природних визначних пам'яток, куди прагнуть потрапити деякі категорії туристів, то попит на послуги розміщення ГС в ньому завжди буде значним. Вагомим фактором для розвитку ГС є також і наявність у населеному пункті готелів, пансіонатів, туристичних баз, їхній стан і місцерозташування.
Велику роль при залученні туристів і бізнесменів до ГС відіграють ціни на пропоновані послуги. Якщо ціна за проживання у вашій садибі буде конкурентноздатною в порівнянні з іншими пропозиціями, а якість послуг відповідатиме запитам клієнтів, то немає ніяких підстав вважати, що пропоновані послуги не будуть користуватися попитом. Часто визначальним фактором попиту на розміщення у ГС є наявність або відсутність готелів у даному населеному пункті і рівень цін за проживання в них. Якщо витрати власника ГС на надання послуг з проживання і харчування значно нижчі цін, пропонованих місцевими готелями, то можна сміло братися за організацію цього виду бізнесу.
Майже в будь-якому населеному пункті економічно активного регіону завжди вимагаються послуги з розміщення гостей — відрядників, туристів і інших відвідувачів. Подвійно потрібними виявляються такі послуги, якщо в населеному пункті немає готелів І єдина надія в приїжджого на розміщення на нічліг залишається тільки на власників ГС. У такому випадку власники ГС виявляються в даному населеному пункті свого роду монополістами на надання готельних послуг і тут дуже важливо дотримуватися цінової пропорції між якістю послуг, що надаються, і їхньою ціною. При цьому бажано, щоб власників ГС було більше і клієнтові було з чого вибирати, не підпадаючи під диктат одного найбільш наполегливого власника ГС. У будь-якому випадку, навіть за наявності у власників ГС спільної домовленості про єдину монопольну ціну, невідповідність ціни і якості послуг необхідним параметрам в остаточному підсумку призведе до зниження попиту і привабливості туристської дестинації.