Бібліотека Букліб працює за підтримки агентства Magistr.ua

5.3. Окремі особливості обслуговування і харчування іноземних гостей і традиційні особливості харчування

Обслуговування іноземних гостей має свої специфічні особли­вості, пов'язані не стільки з якоюсь особливою культурою обслу­говування (культура обслуговування повинна бути завжди висо­ка), скільки з урахуванням традицій харчування різних народів. Це, до речі, і визначає рівень культури і клас вашої ГС.

Організація обслуговування іноземних туристів передбачає ви­користання декількох видів меню, що враховуватимуть особли­вості національної кухні гостей і обов'язково страви традиційної національної кухні. Для якнайповнішого задоволення потреб та можливих запитів іноземних туристів у вас завжди мусить бути комплексне меню європейських сніданків, меню обіду і вечері для групових туристів, меню порційних страв, дієтичних або вегета­ріанських, дитячих і т. д.

Треба враховувати, наприклад, що американці п'ють каву перед сніданком, а корейці, на відміну від американців та європейців, не вживають каву взагалі. Гостям з Індії і деяких інших країн треба подавати чай.

Європейці снідають, обідають і вечеряють з мінеральною або фруктовою водою, а народи Сходу — японці і корейці — найчас­тіше мінеральну воду не п'ють узагалі.

Може здаватися дивним, але далеко не у всіх народів у пошані кетова ікра і балики, зокрема на угорців, єгиптян і алжирців ці страви не справляють враження.

Данці, норвежці, чехи і румуни не люблять баранину. Угорцям не варто пропонувати киселі, а англійцям — варені ковбаси, млинці і пельмені. Румуни майже не вживають соуси, а корейці не визна­ють бульйонів. Скандинави не звернуть відповідної уваги на стра­ви, приготовлені із сиру.

Конфузом може обернутися пропозиція гостям їхніх національ­них страв, якщо не витримані умови їхнього приготування. На­приклад, корейці не будуть їсти страву з рису, приготовленого не так, як це прийнято в них на батьківщині.

Є свої нюанси й у вживанні хліба. Болгари, румуни, араби віддають перевагу білому хлібу, але замість нього можуть бути подані тости — підсмажений хліб. Англійці, французи, американці другий прийом їжі називають ленчем (за часом він збігається з нашим обідом). У меню ленчу немає перших страв, є закуски, другі страви, солодкі страви і кава або чай.

Обід (за часом наша вечеря) складається із закуски, перших І других страв, десерту, чаю або кави.

Супи подаються невеликими порціями — по 250—300 мл, при­чому перевага надається бульйонам, протертим супам або заправ­ним супам із дрібно накришеними продуктами.

Специфічний обов'язок покладається на Вас при обслугову­ванні індивідуальних туристів: ви зобов'язані допомогти вибрати страви з меню з урахуванням традицій національної кухні туриста і запропонувати страви своєї країни. Багато іноземців із задово­ленням замовляють, наприклад, український борщ, вареники, млинці із сметаною, шашлик. Обслуговування

«Європейський сніданок». Стіл сервірують завчасно, з урахуван­ням меню і необхідності швидкого обслуговування туристів. Спо­чатку ставлять пиріжкову тарілку ліворуч від місця, де повинна стояти закусочна тарілка. Праворуч від неї кладуть закусочну ви­делку зубцями нагору, праворуч від передбачуваної закусочної та­рілки — ніж лезом ліворуч, перед нею паралельно до краю столу — чайну ложку, спеції, вазочку з паперовими серветками або полот­няною серветкою. Закусочними тарілками столи не сервірують, тому що закуски розкладаються на них, як правило, на кухні.

За 10—15 хв. до приходу туристів на столи можна поставити соки і кефір (цукор окремо), холодні закуски, масло, булочки, ро­зетки з джемом, хліб, чашки для чаю і кави. Рекомендується ста­вити на стіл воду з льодом у глечиках. Тости подаються в серветці, покладеній конвертом на пиріжковій або закусочній тарілці.

Після того, як з'їдені холодні закуски, подають яйця, яєчню або сосиски (у відповідності до меню), потім гарячі напої (чай, кава). На стіл ставлять гаряче молоко в молочниках. Каву налива­ють у чашки, ставлять їх на блюдця ручкою вліво. Перед чашкою на блюдце кладуть чайну ложку ручкою вправо і ставлять чашку на стіл із правого боку від туриста.

«Шведський стіл». На великому столі в центрі їдальні розстав­ляють страви з закусками. По краях столу кладуть закусочні таріл­ки стосиками по 5—6 штук. Якщо туристів багато, то додатково біля стіни розставляють чотиримісні столи, сервірують їх малими тарілками, ставлять фужери, мінеральну воду, кладуть прибори. Туристи підходять до великого столу, самостійно вибирають за­куску і сідають за столики.

На невеликому окремому столі ставлять для відпускання обіду супову миску, глибокі тарілки стосиками або бульйонні чашки. Поки туристи їдять першу страву, з великого столу збирають за­куски і ставлять другі страви і малі тарілки. Поруч з кожною стравою кладуть прибори для розкладки. Солодкі страви, каву роз­носять на тацях.

Перевага обслуговування за типом «шведського столу» — швидкість. Відвідувачі не чекають, поки ви подасте їм їжу, а самі беруть її, затрачаючи на сніданок 10—15 і на обід 20—25 хв.

«Шведський стіл» здавна відомий в усьому світі. Орієнтовне меню обіду при обслуговуванні за типом «шведського столу»:

Холодні закуски

Асорті рибне зі свіжими овочами

Асорті м'ясне з гарніром

Салат зі свіжих овочів

Вінегрет і т. д.

Перші страви

Бульйон з фінками або пиріжками

Борщ український

Другі страви

Риба смажена з картоплею

Біфштекс з гарніром

Солодкі страви

Морозиво з варенням

Компот

Гарячі напої

Чай з цитриною або молоком

Кава чорна або з вершками (молоком)

Напої

Вода мінеральна або фруктова

Фірмовий напій

Для індивідуальних і групових туристів сніданок повинен бути єдиним для всіх класів обслуговування. Меню має бути різнома­нітне. У нього необхідно включати національні і фірмові страви з урахуванням смаків і запитів іноземних туристів. У разі потреби ви повинні забезпечити іноземних туристів дієтичними або вегета­ріанськими стравами.

На стіл можна поставити флагшток з прапорцем країни, з якої прибули туристи. Це приємно вразить їх.

По завершенні обслуговування з'ясуйте у туристів, які у них є зауваження та побажання.

Деякі особливості іноземної кухні

У кожного народу існують свої історично сформовані особли­вості харчування. Вони пов'язані з географічним становищем, істо­рією країни, її економікою, з народними традиціями і віроспові­данням. Ці особливості, звичаї, смаки, звички необхідно по мож­ливості враховувати при організації обслуговування іноземних ту­ристів. Розгляньмо деякі особливості пріоритетів у харчуванні ту­ристів з тих країн, які найчастіше відвідують Україну, а отже по­тенційно можуть відвідати і вашу гостинну садибу.

Англійська, американська і канадська кухні

Для цих кухонь характерні велика кількість закусок і особливо рибної гастрономії, а також сандвічі і канапе з різними продуктами.

Англійці, американці і канадці на сніданок, як правило, нада­ють перевагу кукурудзяним та вівсяним пластівцям з вершками або молоком, гречаній каші з молоком, пшеничній каші з гарбу­зом, курячим яйцям, їм доцільно пропонувати яєчню з беконом, омлет із шинкою, зеленим горошком або помідорами, фруктовий джем і мед, фруктовий або томатний сік, вершкове масло. Ковбасу і сосиски подавати не рекомендуємо. У меню сніданку варто пе­редбачати фрукти, чай або чорну каву.

У полуденок або обід — міцний чай з молоком або вершками.

З перших страв поширені бульйони або супи-пюре, причому м'ясні продукти, що входять до складу супів, нарізаються дрібни­ми шматочками, щоб їх можна було їсти без виделки і ножа.

Другі страви готуються звичайно з яловичини і телятини, птиці або дичини, неситої свинини, баранини, риби, овочів і яєць. До м'ясних страв подають овочеві гарніри, смажену у фритюрі кар­топлю. Американці дуже люблять млинці з натуральним фрукто­вим варенням або джемом.

Хліб за сніданком (першим і другим) і за обідом вживають у вкрай обмеженій кількості. Подається він у вигляді тонких, ледь підсмажених скибочок (тостів). На столах повинні бути вода і хар­човий лід шматочками.

Американцям, англійцям, канадцям не рекомендуємо подавати червону ікру, заливну рибу, круп'яні Гарніри, а також другі страви з червоним томатним соусом.

Для туристів з Англії, США і Канади можна рекомендувати такі страви:

• з холодних закусок: вершкове масло, рибні страви, салат з овочів, салат з дичини, смажені кури, м'ясне асорті;

• з перших страв: курячі і м'ясні бульйони з пиріжками, грінка­ми, яйцем, куркою, пюре з цвітної капусти, помідорів, курки, ди­чини; англійці охоче їдять заправні супи, борщі, розсольники, м'ясну і рибну солянки, суп-локшину з куркою;

• з других страв: відварну рибу з картоплею, біфштекс, філе, ланґет, ростбіф, смажені кури або індичку із салатом, котлети по-київськи, кольорову капусту із сухарно-масляним соусом, омлети з цибулею, картоплею, шинкою;

• на десерт: компоти з консервованих фруктів і ягід, фруктово-ягідні пюре зі збитими вершками, свіжі фрукти і виноград, моро­зиво пломбір з полуницею, морозиво з варенням і печивом, фрук­тові желе, муси;

• після десерту варто подавати чорну каву.

Арабська кухня. Характерною рисою арабської кухні є широке використання рису, бобів, баранини, козлятини, птиці, яєць, нату­ральних овочів, молочнокислих продуктів, сиру (типу бринзи), фруктів (свіжих і консервованих), оливок. У прибережних районах для готування страв використовується риба. До складу багатьох страв входять цибуля, часник, перець, пряні трави і коріння. Сви­нина не вживається. Не їдять араби і заливні страви. Надають перевагу білому хлібові.

Основний гарячий напій — чай; холодні напої представлені всілякими фруктовими соками з льодом.

Для туристів-арабів можна рекомендувати:

• з холодних закусок: сир із зеленою цибулею, овочеві салати і вінегрети, заправлені олією, фарширований перець, овочеві кон­серви, смажені кури та індички з овочевим гарніром, асорті з птиці, рибні консерви в олії, рибу під маринадом, маслини й оливки;

• з перших страв: бульйони з пиріжками, яйцем, зеленим го­рошком, овочами, рисом, картопляний суп із квасолею, гороховий суп, харчо з баранини, суп-локшину з куркою, пюре із зеленого горошку, кольорової капусти і солодкі супи за сезоном, особливо з абрикосів;

• із других страв: смажену рибу, смажені та відварні кури й індички, смажену баранину, шашлики з баранини, купати, люлякебаб, раґу з баранини і курки, фаршировані кабачки і помідори, овочеві оладки (морквяні, капустяні). На Гарнір до других страв подають рис, боби, квасолю, зелений горошок, картоплю й інші

овочі;

• на десерт: компоти зі свіжих і консервованих фруктів і ягід, фруктові салати, свіжі фрукти, кавуни, дині, желе з фруктів, со­лодкі відкриті пироги з фруктовою начинкою, крем, морозиво.

Після обіду потрібно подавати міцний чай з цитриною (окре­мо).

Болгарська і югославська кухня. Для болгарської і югославської кухні характерна велика кількість овочевих страв і Гарнірів зі свіжих і маринованих овочів, а також страв з баранини. Туристи з Бол­гарії і Югославії люблять додавати в їжу спеції і приправи, тому до столу окремо необхідно подавати оцет, томатні гострі соуси, червоний і чорний перці. Болгари і югослави споживають пере­важно білий хліб, п'ють мінеральну і фруктову воду. Починаючи з травня, не вживають стару картоплю. Якщо немає молодої кар­топлі, її потрібно замінити іншими овочами, рисом або макарона­ми. Туристи з Болгарії не люблять молочні супи, не їдять холо­дець, борщі, круп'яні страви, сирники і страви з котлетної маси.

Болгарська і югославська кухня має східний характер і дуже схожа на кавказьку кухню. Тому болгарам і югославам можна про­понувати шашлик, люля-кебаб, чахохбілі з баранини або курки і т. п.

Для туристів з Болгарії і Югославії слід рекомендувати.

• з холодних закусок: масло, сир, бажано овечий (бринзу), салати з помідорів, огірків і інших свіжих овочів, фарширований перець, рибу в маринаді, смажені кури із салатом, квашені і мариновані гриби;

• з перших страв: курячий бульйон з яєчним жовтком, суп з телятини з овочами, розсольники і протерті супи з м'ясних про­дуктів і овочів;

• з других страв: смажені телятину і свинину з капустою, котле­ти та товченики зі свинини, люля-кебаб, шашлики, раґу з барани­ни, голубці, фаршировані помідори і кабачки. Окремо до других м'ясних страв варто подавати зелений салат або салат з помідорів і огірків;

• на десерт: свіжі і консервовані фрукти і ягоди, морозиво, печиво;

Після обіду рекомендується подавати чорну каву або каву по-східному.

Угорська кухня

В угорців дуже своєрідна кухня, що вирізняється гостротою страв, до складу яких входить велика кількість цибулі, червоного і чорного перців, а також готуванням усіх других гарячих страв переважно на свинячому салі. Для готування страв широко вико­ристовується сметана. Разом із другими стравами, як правило, по­даються салати з маринованих овочів. До столу обов'язково пода­ють спеції: гірчицю, оцет, червоний і чорний перці й різні соуси.

Угорцям небажано пропонувати страви з січеного м'яса, бара­нини і морепродуктів, гострих квашених продуктів, гречаної каші і киселів. У той же час вони охоче їдять страви з натурального м'яса: яловичини, телятини, свинини, молодого баранчика, дичи­ни. Рибу вживають переважно прісноводну.

Найбільш популярні національні угорські страви — рибний суп не менше ніж із трьох сортів риби, приготовлений з великою кількістю томату І червоного солодкого перцю, із других страв — угорський паприкаш (м'ясна страва з великою кількістю перцю); на десерт різноманітні консервовані компоти, фрукти, морозиво, тістечка асорті й кава (дуже міцна).

Режим харчування в угорців триразовий: легкий сніданок, обід і щільна вечеря.

Для туристів з Угорщини можна рекомендувати:

— з холодних закусок: сир з маслом, рибу заливну і під марина­дом, поросят, сардини, шинку з гарніром, м'ясне асорті, ковбасу варену і сирокопчену;

• з перших страв: курячі супи, суп-локшину, суп з галушками. Пюре, розсольники, борщі можна подавати не частіше одного разу на тиждень;

— із других страв: яєчні омлети, смажену й відварну рибу, сма­жені свинину, яловичину, птицю, чахохбілі з курки, рагу, гуляш. На гарнір варто подавати смажену картоплю, тушковану капусту й інші овочі, рис і макаронні вироби;

• на десерт: фрукти свіжі й печені, компоти з консервованих фруктів і ягід, торти, тістечка. Після десерту обов'язково подають чорну каву. Оскільки угорці вживають, як правило, багато рідини, на столи потрібно ставити глечики з водою і льодом.

Італійська кухня. Італійці люблять баранину, шинку, овочі, рис, червоне столове вино, маслинову олію, маслини, цитруси, білий

хліб, квасолю (особливо білу), шпинат, помідори, рибу, печериці, томатний та інший соуси, яких в Італії до 50 найменувань.

Італійська кухня славиться мистецтвом приготування овочів, їх не варять, а тушкують у власному соку або смажать.

Характерна риса італійської кухні — різноманітний асортимент макаронних виробів (спаґеті, вермішель).

Для туристів з Італії варто рекомендувати:

• з холодних закусок: сардини, відварну і заливну рибу, рибу під маринадом, шинку, відварний язик, маслини, відварні або смажені кури;

• з перших страв: пюре з м'ясних продуктів і овочів, локшину з куркою, бульйони з різними гарнірами;

• з других страв: натуральні страви зі смажених яловичини, баранини і свинини (нежирної) з овочевим гарніром, смажені кури або індичку, ґуляш, смажену рибу з картоплею й овочами. Окремо до других страв потрібно подавати зелений салат, помідори і різні мариновані овочі й маслини;

• на десерт: свіжі фрукти і ягоди, фініки, компоти, морозиво, бісквітний торт;

• після десерту обов'язково подають сир і чорну каву.

При подачі рекомендується дотримуватися такої послідовності: гостра закуска, бульйон, м'ясна страва, солодке, сир, чорна кава.

Німецька кухня. Вирізняється розмаїтістю страв зі свинини, птиці і дичини, телятини, яловичини і риби. У великій кількості вжива­ються овочі, особливо картопля і різні сорти капусти, переважно у вареному вигляді. З перших страв широко поширені пюре-супи і бульйони. Для приготування страв помірковано застосовуються прянощі і приправи. У німецькій кухні нешироко представлені страви з січеного м'яса, але багато сосисок і ковбас, а також молоч­нокислих продуктів. Великою популярністю користуються бутерб­роди з різними продуктами і пиво.

Туристам з Німеччини можна рекомендувати:

• з перших страв: пюреподібні супи, бульйони, суп-локшину;

• з других страв: відварну рибу з картоплею й овочами, сосиски з капустою (без додавання в неї томату), відварну і смажену сви­нину з овочами, тушковану і смажену яловичину, смажені птицю і дичину, котлети, товченики зі свинини, котлети з філе курки, січеники і битки, яєчні омлети;

• на десерт: компоти, киселі, желе, муси, всілякі запіканки

з фруктовими підливами, морозиво, фрукти і різні кондитерські вироби. Німці люблять натуральну чорну каву і каву з молоком.

Польська кухня. Має багато спільного з українською. Стравам цієї кухні характерний ледь кислий присмак, вони дуже поживні і калорійні. Режим харчування триразовий. Поляки їдять багато м'яса, смажене люблять більше, ніж варене.

Національні страви — фляки по-польському (рубець), борщ із вушками, короп по-польському, паштет із зайця, біґос (телятина, свинина, копчена ковбаса, тушковані з кислою або свіжою капус­тою).

Поляки люблять оселедець, вимочений у молоці (на закуску). З холодних закусок у польських туристів великим попитом корис­туються м'ясні, рибні й овочеві салати, заправлені майонезом, сме­таною, цитриновим соком або олією, заливна риба з хроном, рибні асорті, яйця під майонезом і фаршировані. Крім того, як холодні закуски в польській кухні широко використовуються бутерброди з м'ясними, рибними паштетами, сиром і бринзою, сиром і копче­ною рибою.

З гарячих закусок користуються попитом омлети, варені яйця, грінки із шинкою або сосисками, воловани з куркою, м'ясом, пе­чені пиріжки з м'ясом.

Обід у поляків також ситний, з холодними закусками, перши­ми, другими гарячими стравами і десертом.

З перших страв рекомендуються: прозорі супи на м'ясному і курячому бульйоні з грінками, пиріжками з м'ясом, яйцем, кур­кою, овочами, рисовою запіканкою; борщі і супи, розсольник, со­лянки м'ясна і грибна, локшина, суп з макаронами і супи-пюре (особливо зі свіжих помідорів і цвітної капусти).

Перші страви поляки в основному заправляють борошном, роз­веденим бульйоном або водою, сметаною, сирим жовтком або жов­тком, змішаним з вершковим маслом.

З других страв польським туристам можна запропонувати: м'я­со відварне з картоплею, м'ясні натуральні страви з овочевим Гар­ніром, смажені телятину і свинину, відварні і смажені кури, індич­ку з гарніром, ґуляш, бефстроганов, страви з відварної і смаженої риби з картоплею, страви із субпродуктів (рубець, серце, мозок, печінка, нирки), пироги з м'ясним фаршем, млинці з м'ясом.

Поляки майже не їдять страви із баранини.

Як правило, окремо до других страв подають зелений салат або салат з помідорів і огірків. На десерт пропонуються різноманітні

киселі (густі), компоти, фруктові салати, желе, муси, креми, моро­зиво, печені фрукти в соусі, млинці з варенням і повидлом.

Вечеря в поляків легка — з молочних, картопляних, овочевих або круп'яних страв.

Поляки надають перевагу чорній каві і каві з молоком, яку п'ють за сніданком, після обіду і ввечері. Чай п'ють рідко, іноді з молоком або варенням (ранком перед сніданком).

При обслуговуванні туристів з Польщі під час сніданку, обіду і вечері варто подавати вершкове масло, другі страви — зі склад­ним Гарніром з овочів.

Румунська кухня. Вирізняється великим асортиментом натураль­них страв, приготовлених з добре просмажених свинини або яло­вичини м'яса і птиці. На Гарнір, крім смажених і варених овочів, подають мариновані й квашені овочі.

Румуни майже не їдять страв з баранини, у дуже обмеженому асортименті вживають страви з січеного м'яса, соуси і киселі; люб­лять білий хліб.

Для туристів з Румунії можна рекомендувати:

• з холодних страв: масло з сиром, різні салати зі свіжих овочів, ковбаси, шинку з консервованими овочами, рибу під маринадом, м'ясне асорті, смажену курку;

• з перших страв: бульйони з рисом, манною крупою, галушка­ми, суп-локшину з куркою, борщі, овочеві супи;

• з других страв: смажену яловичину, шашлик зі свинини, сма­жені курчата, качки, варену і смажену рибу, яєчні, омлети прості і з Гарніром;

• на десерт: компоти зі свіжих і консервованих фруктів, моро­зиво, свіжі фрукти, кондитерські вироби. Після обіду обов'язково подається чорна кава.

Скандинавська кухня. Відрізняється від інших європейських кухонь домінуванням рибних страв.

Фіни люблять ситний сніданок, млинці з різними рибними за­кусками, їдять багато свіжого ароматного хліба, чищену балтійську кільку, приправлену оцтом і дрібно накришеною цибулею.

В усіх скандинавських країнах гаряче їдять раз на день — під час обіду, що буває досить пізно. В інший час їдять бутерброди або різноманітні холодні закуски. Хоча в данців, шведів, норвежців і фінів слово «бутерброд» звучить по-різному, всі вони розуміють під ним невелику апетитну скибочку хліба з маслом, покриту

якоюсь закускою. Скандинави вважають, що це дуже смачно, а головне — практично. Вибір бутербродів вражає різноманіттям. У Данії нараховують до 200 різних їхніх видів, і в кожного з них своя назва.

З українських страв шведи, ланці, норвежці і фіни люблять борщ український, солянки рибні, млинці зі сметаною та ікрою, розсипчасту гречану кашу, відварного судака.

Для туристів зі скандинавських країн варто рекомендувати:

• з холодних закусок: шпроти, сардини, оселедець натуральний і з гарніром, салати з овочів, рибу під маринадом, шинку з гарні­ром, відварну, смажену курку або м'ясне асорті, яйця під майоне­зом й інші страви;

• з перших страв: юшку з картоплею, бульйони з пиріжками, пельменями, фрикадельками, овочевим, круп'яним Гарнірами або макаронними виробами, борщі, рибну або м'ясну солянку, роз­сольники, локшину з куркою;

• з других страв: рибу смажену, рибу по-московськи, рибу в тісті, рибу, запечену в молочному соусі, м'ясні натуральні страви— філе, біфштекс, антрекот, ромштекс, смажену свинину, різні стра­ви з птиці, дичини і яєць, цвітну капусту з олією, рагу з овочів;

• на десерт: свіжі фрукти і ягоди, компоти з консервованих фруктів, морозиво, сухарний пудинг, желе, муси, яблука в вині або запечені в слойці, торт, тістечка. Й обов'язково каву на сніда­нок і обід.

Французька кухня

Страви французької кухні готуються з усіх видів м'ясних про­дуктів: телятини, яловичини, баранини, птиці, дичини, менше зі свинини — у вареному, смаженому і тушкованому вигляді. Широ­ко представлені страви і гарніри з різноманітних овочів. Особливе місце займають салати зі свіжих овочів (зелений салат-латук, салат з помідорів і огірків) і овочів у вареному і консервованому виг­ляді, а також салати м'ясні, із птиці і дичини. До других м'ясних страв окремо подають зелений салат з капусти, помідорів і огірків. З перших страв поширені прозорі супи, пюре, суп з цибулі й ін.

Інша особливість французької кухні — розмаїтість соусів, їх понад 3000. За допомогою соусів французький кухар надає їжі реального смаку й аромату і при незмінному складі основних про­дуктів урізноманітнює ними харчування.

Зі спецій французькі кухарі широко вживають чабер, цибулю, порей, кервель, естрагон, розмарин й інші прянощі. Готуючи бага­то страв, французи кладуть до каструлі невеликий пучок трав, так званий «збірний букет» з петрушки, чабру, лаврового листа. Перед подачею страви на стіл «букет» витягають.

Поширену у Франції маслинову олію цілком можна замінити будь-якою рафінованою олією і насамперед кукурудзяною.

Характерна риса французької кухні — широке використання, особливо в Гарнірах до других страв, таких овочів, як артишоки, спаржа, салат-латук. При варінні овочів суворо дотримуються пра­вила: зелені овочі для відварювання кладуть у киплячу підсолену воду і варять у відкритому посуді; тільки сухі овочі попередньо опускають у холодну воду.

Ще одна особливість французького столу — розмаїтість страв, які подаються невеликими порціями. Французи охоче їдять кефір, сметану, сир зі сметаною, вершки. Після обіду, перед десертом, багато хто любить їсти сир.

Для туристів із Франції варто рекомендувати:

• з холодних закусок: масло з сиром, різноманітні салати, м'ясне асорті, відварну холодну рибу з овочевим гарніром, заливну рибу і під маринадом, відварну або смажену курку;

• з перших страв: супи-пюре і супи-креми з дичини, різних овочів і зеленого горошку, бульйони з пиріжками і різними гарні­рами, а також борщі;

• з других страв: різні страви з риби, яловичини, баранини, птиці і дичини, овочів у вареному, смаженому і тушкованому виг­ляді, різні страви з яєць;

• на десерт: свіжі фрукти і ягоди, желе, креми, муси, компоти і салати зі свіжих фруктів, сухарний пудинґ, торти, тістечка, млинці з варенням;

• після десерту подають чорну каву.

Чеська кухня. Дуже різноманітна, в ній багато страв зі свинини і продуктів її переробки (шинка, сосиски, шпикачки), з курей і овочів. Популярні натуральні страви з яловичини, телятини, ди­чини, а також молочні продукти: вершки, сметана й ін. Для за­правлення холодних страв і закусок застосовується майонез. Стра­ви з риби вживаються обмежено — їх подають у холодному виг­ляді під маринадом і майонезом.

Харчування у чехів триразове: легкий сніданок, ситний обід і ситна вечеря Для чеських туристів можна рекомендувати такі страви:

з холодних закусок: варений язик, телятину, шинку (неситу), на­різану тонкими скибочками, салати з овочів, заправлені майонезом або майонезом з вершками, ковбасу, сир, м'ясне асорті й різні бутерброди з м'ясними, овочевими продуктами або рибною гаст­рономією, прикрашені зверху сіткою з майонезу;

• з перших страв: бульйони з пиріжками або фрикадельками, пюре з картоплі, гороху, кольорової капусти, суп-локшину з кур­кою і супи з різними макаронними виробами і галушками;

• із других страв: варену або смажену свинину з капустою, шніцель зі свинини, смажену телятину, тушковану яловичину зі сметано­вим соусом, смажену птицю, гуляш, голубці, спаржу, цвітну капу­сту в сухарево-масляному соусі. На гарнір до других м'ясних страв подають також свіжі овочі. Перед десертом — сир;

• на десерт — компот зі свіжих або консервованих фруктів, свіжі фрукти і ягоди.

Чехи люблять солодкі страви й кондитерські вироби, приготов­лені зі збитими вершками у поєднанні з шоколадом і ваніліном. Після обіду варто подавати чорну каву.

Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+