Бібліотека Букліб працює за підтримки агентства Magistr.ua

Листогризучі совки

На півдні Україні поширені такі види цієї групи совок: совка-гамма

Autographa gamma L, люцернова Heliothis viriplaca Hfn., капустяна Mamestra brassica L., бавовникова Helicoverpa armigera Hfn., совка-чорна Amates С-nigrum L., карадрина Spodoptera exiguaHb., совка-капля Macdunnoughia confusa Steph.

Розвиваються листогризучі совки в 2-3 поколіннях. Метелики більшості видів активні в сутінках та вночі, додатково живляться нектаром квітів. При наявності великої кількості квіткових рослин плідність може бути дуже високою - до 2550 яєць. В посуху вона низька - 100-300 яєць. Пошкоджують всі дводольні культури, бур’яни, деякі деревні: соняшник, рицину, овочеві, картоплю, буряки, бобові, хрестоцвіті, губоцвіті і т.п., зрідка пошкоджуються і злакові.

Совка-гамма.

Метелик має розмах крил 40-48мм. Передні крила сіро-бурі з характерним блискучим значком, схожим з грецькою літерою гамма. Задні крила сірі з буруватою каймою. Яйце водянисто-біле, діаметр 0,5-0,6мм. Гусениця довжиною 24-40мм, зелена, впродовж спини з двома білими хвилястими лініями. Лялечка темно-бура , її довжина 17-20мм.

Зимують лялечки і метелики. Метелики літають вдень і вночі з квітня до серпня включно. Додатково живляться нектаром. Яйця відкладаються по 1-2, рідше по 3-6 на нижню сторону листків бур’янів (дика редька, осот, будяк, лобода) та культурних рослин. Ембріональний розвиток 3-7 днів. Молоді гусениці скелетують листки, старші виїдають в них дірки чи об’їдають з країв. Розвиваються гусениці 16-25 днів. Літом вони заляльковуються в білому павутинному коконі на верхівках рослин або ж під листками, восени - в ґрунті. Стадія лялечки 6-13 днів. Повний цикл розвитку 25-45 днів, протягом року має 3 покоління.

У гусениць і лялечок совки-гамми багато ворогів: їх поїдають граки, ворони, шпаки, чайки; метеликів ловлять ластівки, в них паразитують їздці, мухи тахіни, вони гинуть від хвороб, які іноді мають масовий характер.

Люцернова совка.

Метелик має розмах крил 30-38мм. Передні крила зеленувато-жовті з малюнком, задні - світлі з чорною плямою посередині і по краю. Гусениця 21­40мм, лялечка 15-20мм. Зимує лялечка в ґрунті на глибині 6-9см. Розвивається два покоління. Метелики літають з середини травня до вересня.

Бавовникова совка.

Метелик має розмах крил 30-40мм. Передні крила сірувато-жовті з червонуватим, рожевим чи зеленим відтінком. Гусениця 35-40мм різного забарвлення - від чорного до майже білого. Зимує лялечка в ґрунті на глибині 4­10см.

Фенокалендар бавовникової совки для півдня УкраїниТаблиця 7. Совки: 1 - совка бавовникова (Chloridea obseleta F.);

1а - гусениця; 1б - пошкодження коробочки бавовнику;

1в - пошкодження коробочок тютюну; 1г - лялечка у пошкодженому качані кукурудзи, 1д - лялечка у ґрунтовій комірці; 2 - совка шавлієва (Chloridea peltigera Schiff.); 2а - гусениця; 3 - совка соняшникова (Chloridea scutosa Schiff.); 3а - гусениця.

Метелики літають з середини червня до листопада. Яйця відкладаються на різні органи рослин по одному або по декілька.

Ембріональний розвиток триває 3-12 днів, розвиток гусениць - 13-22 дні. Гусениці пошкоджують біля 120 видів рослин, зокрема плоди помідорів. Розвивається 2 покоління.

З а х од и б о р о т ь б и.

1. З листогризучими совками в зв’язку з тим, що вони відкладають яйця на бур’яни і гусениці живляться спочатку бур’янами, велике профілактичне значення має знищення бур’янів.

2. Випуск яйцеїда - трихограми під час масового відкладання яєць з нормою 30 - 50 тис/га проти першого та другого поколінь.

3. При чисельності 5-10 і більше гусениць на 1м2 застосовуються інсектициди: Актеллік, Альтекс, Волатон 500, Децис, Диазинон, Дімілін, Золон, Сумітіон та інші препарати згідно з переліком пестицидів, дозволених до використання в Україні.

Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+