Категорії

Дипломні, курсові
на замовлення

Дипломні та курсові
на замовлення

Роботи виконуємо якісно,
без зайвих запитань.

Замовити / взнати ціну Замовити

Пшеничний трипс (пшеничний трипс) Haplothrips tritici Kurd належить до родини флеотріпіди Phloothripidae, ряду трипсів, або війкокрилих Thysanoptera.

Дорослий трипс чорного кольору, завдовжки 1,5-2мм (табл. 12). Передні крила посередині звужені. Останній (дев’ятий) черевний сегмент у самок витягнутий у трубку з довгими прозорими щетинками.

Яйце овальне, блідо-рожеве. Личинки кіноварно-червоного кольору. Найбільше пошкоджує пшеницю у степовій зоні. Протягом року дає одне покоління.

Зимують личинки у верхньому шарі ґрунту та у прикореневій частині стерні. Весною при середньодобовій температурі 8° і вище личинки пробуджуються і перетворюються у пронімфу.

Дорослі трипси з’являються у фазі трубкування - на початку колосіння озимих злаків (з кінця квітня-початку травня) і концентруються у піхвах найближчих до колоса листків. Після 5-10 днів живлення соком зелених тканин трипси паруються і протягом наступних 30-35 днів відкладають яйця, розмішуючи їх групами на стрижень колоса, квіткові плівки й колоскові луски; одна самка відкладає 23-28 яєць.

Фенологічний календар пшеничного трипса для південного степу України


Фаза яйця триває 6-12 днів. Личинки, що виплодились, проникають під колоскові луски і висмоктують соки із зерен у фазі молочної стиглості. Якщо пошарпати колосок, то личинок можна знайти у борозенках зерен; зовні вони схожі на маленькі клаптики червоної ниточки.

Внаслідок живлення личинок трипса лусочки знебарвлюються, зменшується вага зерна; ступінь зменшення маси пошкодженого зерна залежить від кількості личинок і коливається від 3 (при наявності 1 личинки на колосок) до 19% і більше (4 личинки на колосок).

Личинкова фаза триває 18-25 днів. До настання воскової стиглості зерна личинки залишають колосся і скупчуються у прикореневих частинах рослин, де й зимують. Масовому розмноженню пшеничного трипса сприяє посушлива жарка погода. Злаковим культурам шкодять також вівсяний та польовий трипси.

З а х о д и б о р о т ь б и.

Лущення стерні і рання (у першу чергу найбільш заселених трипсом площ) глибока зяблева оранка. Виявлено, що при цьому знищується до 90% трипса. Застосовується також інсектициди Актара 25 WG, Альфагард 100, Базудін 600 ЕW та інші.