Категорії

Дипломні, курсові
на замовлення

Дипломні та курсові
на замовлення

Роботи виконуємо якісно,
без зайвих запитань.

Замовити / взнати ціну Замовити

Хлібний звичайний пильщик (хлебный пилильщик) Cephus pygmaeus L. Належить до родини стеблових пильщиків Cephidae ряду перетинчастокрилих Hymenoptera.

Доросла комаха (табл. 16) зі струнким довгастим блискуче-чорним тілом довжиною 5-10 мм. На черевці 4, 6, а часто 9 сигментів облямовані жовтими смугами. У самців жовтих облямівок більше ніж у самок. Вусики довгі, потовщені до вершини.

Яйця молочно-білі, видовжено-овальної форми, злегка дугоподібно зігнуті. Личинки - червоподібні, жовтувато-білі, безногі, довжиною 12-14мм; голова буровато-жовта. М’який над анальний відросток має 6-9 шипиків, розміщених в один ряд.

В Україні зустрічаються повсюди, але найбільш чисельні у Степовій зоні і в Криму. Пошкоджує пшеницю (переважно) й інші злакові культури: жито, ячмінь, овес, злакові трави.

Протягом року розвивається одна генерація (див. фенокалендар). Зимують личинки останнього покоління в стерні у напівпрозорому водонепроникному коконі. Заляльковуються з кінця квітня - травні.

У степовій зоні початок льоту дорослих комах відбувається в травні і триває протягом 10-20 днів. Дорослі пильщики живуть 15-25 днів.

Після 3-5 днів додаткового живлення нектаром та пилком квітів на різноманітних рослинах пильщики спарюються, і самка з допомогою пильчастого яйцеклада робить в стеблі під колосом надріз, у який відкладаються одне яйце, а всього 35-50 яєць.

Фенологічний календар хлібного звичайного пильщика


Відроджена через 5-10 днів личинка живиться усередині стебла, пересуваючись до низу. Внаслідок пошкодження колос біліє стає ламким. Перед збиранням урожаю вище місця зимівлі (біля основи стебла) личинки вигризають на внутрішній стінці кільцеподібну борозенку, і такі „підпиляні” стебла надламуються, нахиляються або падають, що збільшує втрати зерна. Кількість пошкоджених стебел досягає 50%, а вага зерна зменшується до 23%.

Крім звичайного хлібного пильщика хлібним злакам шкодить хлібний чорний. Він без жовтих поперечних смужок на черевці, а вздовж його боків має руді плями („лампаси”). З’являється чорний пильщик на 10-20 днів пізніше хлібного, починаючи з зацвітання люцерни. Пристосований більш до ярих злаків.

З а х о д и б о р о т ь б и.

1. Найбільше значення мають лущення стерні після збирання заселених пильщиками площ і глибока зяблева оранка, від чого гине більше 60% зимуючих личинок і ускладнюється виліт дорослих комах навесні.

2. Ранні строки сівби ярих і раннє збирання хлібних злаків зменшує пошкодженність рослин і шкідливість пильщиків.

3. Під час колосіння, якщо нараховується більше 4 пильщиків на 1 кв. м (здебільшого це пов’язано з впровадженням безполицевих обробок і залишення стерні на поверхні ґрунту), перед масовим відкладенням яєць необхідно провести хімічну обробку.

У зв’язку з тим, що раніше чисельність хлібних пильщиків утримували нижче рівня ЕПШ лише завдяки агротехнічним заходам, у переліках пестицидів, дозволених до використання в Україні досі відсутні інсектициди для боротьби з ними. Виняток становить ячмінь, на якому проти пильщиків рекомендовано застосувати Карате 050 Б8


Таблиця 16. Звичайний стебловий хлібний пильщик: 1 - дорослий, 2 - яйця, 3 - личинка, 4 - лялечка, 5 - лялечка в стерні, 6 - колос пошкодженого стебла, 7 - личинка, пошкоджуюча стебло.