9.1.9. Фіксований сільськогосподарський податок
Фіксований сільськогосподарський податок запроваджено Законом України «Про фіксований сільськогосподарський податок» від 17 грудня 1998 р. № 320-ХІУ. Цей податок не змінюється до 1 січня 2004 р. і стягується з одиниці земельної площі. Він є прямим податком, різновидом майнового податку. Фіксований сільськогосподарський податок включає такі податки і збори: податок на прибуток; земельний податок; податок із власників транспортних засобів; комунальний податок; збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок бюджету; збір на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних шляхів загального користування України; плату, збір до Державного інноваційного фонду; збір на
обов’язкове пенсійне страхування; збір на обов’язкове соціальне страхування; за придбання торгового патенту торговельної діяльності; збір за спеціальне користування природними ресурсами (щодо користування водою для потреб сільськогосподарського виробництва).
Платники фіксованого сільськогосподарського податку не звільняються від сплати коштів на державне пенсійне страхування та обов’язкове соціальне страхування і здійснюють відрахування у розмірі відповідно 68 та 2 % від нарахованої суми податку. Інші податкові платежі сплачуються на загальних підставах. До таких податків належать: податок на додану вартість, акцизний збір, прибутковий податок з громадян; мито, державне мито; рентні платежі; податок на промисел; збір за забруднення навколишнього середовища.
Суб’єктами оподаткування є сільськогосподарські підприємства різних організаційно-правових форм за умови, що сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, за попередній звітний (податковий) рік перевищує 50 % загальної суми валового доходу підприємства.
Об’єктом оподаткування є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому в користування, у тому числі на умовах оренди.
Ставки фіксованого сільськогосподарського податку встановлені з розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь у відсотках до їх грошової оцінки: для ріллі, сіножатей і пасовищ — 0,5 %, для багаторічних насаджень — 0,3 %.
Платники податку, що здійснюють свою господарську діяльність у гірських зонах та на поліських територіях, сплачують фіксований сільськогосподарський податок за такими ставками: для ріллі, сіножатей і пасовищ — 0,3 %, для багаторічних насаджень — 0,1 %.
Платникам фіксованого сільськогосподарського податку надано право вибору сплати податку в грошовій формі або у вигляді поставок сільськогосподарської продукції впродовж податкового періоду.
Належна до сплати сума фіксованого сільськогосподарського податку визначається платником податку, виходячи із ставок податку, площі сільськогосподарських угідь та їх грошової оцінки.
Платники фіксованого сільськогосподарського податку розраховують належний до сплати податок за формулою
де ФСП — фіксований сільськогосподарський податок; Х — ставка податку; Пр, Пс, Пбн — площа ріллі, сіножатей, багаторічних на-
саджень; Гр, Гс, Гб н — грошова оцінка ріллі, сіножатей, багаторічних насаджень.
Якщо у сільськогосподарських товаровиробників нарахована у 1997 р. сума податків і зборів перевищує суму фіксованого сільськогосподарського податку більш як утричі, то до суми фіксованого сільськогосподарського податку застосовуються такі коефіцієнти: у разі перевищення у 3 — 4 рази — 1,5; у разі перевищення більш як у 4 рази — 2.
Податок сплачується помісячно до 20 числа наступного місяця. Фіксований сільськогосподарський податок сплачується у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: І квартал — 10 %, ІІ — 10, ІІІ — 50 і IV квартал — 30 %.
У разі поставки сільськогосподарської продукції в рахунок фіксованого сільськогосподарського податку за еквівалент береться 1 т м’якої пшениці третього класу за ціною, яка встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Для визначення кількості сільськогосподарської продукції з 1 га сільськогосподарських угідь, яка має поставлятись у рахунок фіксованого сільськогосподарського податку, використовується співвідношення вартості 1 т пшениці до вартості 1 т відповідної продукції. Таке співвідношення встановлюється щороку.
Платники фіксованого сільськогосподарського податку поставляють зерно у визначені ними за погодженням з райдержадміні- страцією терміни, але не пізніше ніж до 15 жовтня — з продукції ранніх зернових культур; до 1 грудня — з продукції пізніх зернових культур, а продукцію тваринництва — щомісячно, але не пізніше останнього дня поточного місяця.